Gyakorlatias emberek lévén, Németország-Magyarország párosításban összefoglaltuk, hogy milyen kiadásokkal élünk jelenleg Trierben, mi az, ami különbözik itt, és mi az, ami megegyezik a hazai árakkal. Összességében nézve kijelenthetjük, hogy a közhiedelem, mely szerint Németországban élni igen drága, nem helytálló. Élelmiszer szempontból egészen biztosan nem drágább, mint más európai városok, sőt, valójában olcsóbb, sokszor a magyar áraknál is olcsóbb. Természetesen egészen más a képlet, ha a kereset-kiadás arányában vizsgáljuk ezt a kérdést.
Havi kiadások Németországban
Lakásbérlés és rezsi
Telefon
Napi költségek, bevásárlás
Ami még nagyon meglepett minket, és valóban nagy könnyítés, hogy néhány boltban bevásárláskor készpénzt is fel lehet venni díjmentesen, ami annyit tesz, hogy a vásárlás végösszegéhez hozzáadják a felvenni kívánt összeget, és az ember azzal együtt fizeti ki a számlát bankkártyával. Bizonyára nekik is könnyebb, hogy nem kell annyiszor annyi készpénzt a bankba bevinniük.
Itt minden műanyag flakon és fémdoboz (pl.: sörös doboz) betétdíjas, és mérettől függetlenül darabja 0,25 euró. Az üres üvegeket bedobálod a boltok előtt található automatába, az nyomtat egy nyugtát, amit vagy levásárolsz, vagy visszakapod a készpénzt.
Na, de lássuk, mennyi is az annyi! Alább egy közepes bevásárlásunk blokkja. A termékek árait 311 Ft-on számolva átváltottam.
Hámozott paradicsom konzerv, 425 ml: 109 Ft
Füstölt lazac, 100 g: 620 Ft
Sága sonkához hasonlatos felvágott, 200 g: 465 Ft
Összegzésképp elmondható, hogy ha a kereset-költség arányában nézzük a kiadásokat, akkor Németországban élni megközelítőleg harmadannyiba kerül, mint Magyarországon. Az ezt alátámasztó, korábban írt cikket itt olvashatod: Mennyit ér a munkád Magyarországon? És külföldön?).
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is!
Külföldön élsz vagy szeretsz utazni és van egy jó sztorid? Legyél a szerzőnk!