A roppantul egyedi ízvilágú, töltött tésztájú egytálételt, zöld fűszerekkel gazdagon ízesített joghurtszósz koronázza.
Soha nem felejtem el az első találkozásomat ezzel az ínycsiklandó fogással. A bejrúti repülőtéren várakoztam egy csatlakozás megérkezésére, amikor az egyik étteremben megláttam ezt a hófehér, krémes húscsodát. A menta és koriander frissítő íze nem csak rabul ejtett, de el is varázsolt, ugyanis nem vettem észre, hogy egy nagy csapat kékkendős asszony telepedett körém – megpihenni. Ramadán lévén, ők úton voltak Mekkába... én viszont abban a pillanatban már meg is érkeztem... A shish barak az Öböl-térség szinte valamennyi államában megtalálható, arab ételkülönlegesség.
Kevéssé ismert tény, hogy míg a világ a shish barakot az arab konyhaművészet egyik remekeként tartja számon, addig az eredetileg perzsa származású. Bár egész évben fogyasztható, mégis tavaszi ételnek számít, a kecskeállományok ellését követő, gazdag kecsketejellátás miatt. Járjunk Jordániában vagy Libanonban, a fűszerezés eltérhet, de egy biztos: a darált hússal töltött tésztagombóc joghurt szósszal állandó.
Az alábbi recept Palesztinából származik, garantáltan fenséges.
HOZZÁVALÓK A TÉSZTÁHOZ:
– 260 gramm finom liszt
– 1 csipet só
– kb. 100 ml hideg víz (plusz pár teáskanál, igény szerint)
HOZZÁVALÓK A TÖLTELÉKHEZ:
– 400 gramm darált marhahús
– 1 közepes fej hagyma, apróra vágva
– 1 tk. só, olaj
– negyed tk. fehér bors
– nagy csipet fahéj
– fél chili paprika felkockázva
HOZZÁVALÓK A JOGHURT SZÓSZHOZ:
– 2 nagy doboz görög joghurt
– 3 ek. keményítő, fél bögre vízben feloldva
– 3 gerezd fokhagyma
– kis csokor koriander darabolva
– 5-6 levél menta darabolva
– olaj, só
A lisztet szitáljuk edénybe, dobjuk rá a csipet sót és keverjük el vízzel. Gyúrjunk belőle tésztagombócot és tegyük a hűtőbe pihenni kb. fél órára.
Míg a tészta „érik”, készítsük el a húslabdacsok töltelékét. Ehhez olajon pirítsuk meg az apróra vágott hagymát. Ha már üveges, keverjük bele a fél chili paprikát, a darált húst, szórjuk rá az őrölt fehérborsot, fahéjat és sót, majd hagyjuk rotyogni nagyobb lángon, míg teljesen el nem fő a leve. Ha ez kész, zárjuk le és tegyük félre hűlni.
Nyújtsuk ki tésztánkat kb. 5 mm vastagságúra. Szaggassunk 4-5 centiméter átmérőjű köröket pogácsa szaggatóval. Ezekbe egyenként helyezzünk kiskanálnyit a darált húsos töltelékből, majd jól csípjük össze tésztánk, kicsi gömböket kerekítve.
Ezután a töltött húsgombócokat vagy kivajazott tepsibe tesszük és aranybarnára sütjük, vagy lisztezett tányérra helyezzük és a szósz elkészültéig ott pihentetjük.
A szószhoz forrósítsuk az olajat, reszeljük bele a fokhagymát, de csak pár pillanatig futtassuk, nehogy megégjen. A keményítőt a hideg vízben keverjük csomómentesre, majd adjuk a joghurthoz, gyors mozdulatokkal dolgozzuk össze, a zöld fűszerekkel egyetemben. Ezután jöhetnek a gombócok, ha a nyers tésztás verziót készítjük, ha nem, csak a főzés utolsó pár percébe adjuk őket hozzá (kb. 20-25 percig kell főzni), hogy megmaradjon ropogósságuk.
Ha elkészült, kínáljunk mellé pergőszemű basmati rizst, aprítsunk rá friss chili paprikát és menta leveleket. Egészségünkre!
A sorozat további részei: