El kell árulnom egy titkot! Imádom a sütőtököt. Meg mindenféle tököt. Ami Gombóc Artúrnak a csokoládé, az nekem a tök.
Igen, ez van, nem lehet mit tenni. Minden, ami süthető, főzhető vagy faragható, legyen kanadai, hokkaido, vagy nagydobosi, azt nekem teremtették. Imádom, ha narancs vagy zöldes, esetleg szürke, imádom, ha zömök, ha nyurga, ha vastag, ha görbe. Imádom, ha rövid kocsányú, vagy ha indátlan, ha édes, ha pikáns, ha parázs, ha eláll, ha most kell, ha saláta, ha chutney, ha ivólé! Mindet imádom! Ezek után pedig képzeljük el, ha ehhez a fantasztikus, narancssárga húsú költeményhez csokoládé is társul! Na, az a totális katarzis, amit a kaliforniai Monterey-ben ismerhettem meg.
A 28 ezer lelket számláló, elbűvölő Monterey városa az Egyesült Államok nyugati partján helyezkedik el. Jelentős szerepet töltött be Kalifornia történelmében, hiszen az 1800-as évek végén annak fővárosa volt.
A nyüzsgő, festői, óceánparti hely igazi paradicsoma a kirándulni vágyóknak és a kisgyermekes családoknak: van itt ócenárium, lehet kajakozni, biciklizni, a napozó fókákat csodálni vagy sirályokat etetni (csak óvatosan).
John Steinbeck írása nyomán a hely a halhatatlanok végtelen sorát gazdagítja már, hiszen itt íródott Cannery Row című könyve, amit a helyi szardínia gyártásáról elhíresült konzervgyár ihletett. Persze a mű, Monterey ez idő tájt jellemzőbb oldalát mutatja be: Steinbeck fekete, szatirikus látásmódjával tart görbe tükröt a munkanélküli szerencsevadászok, lecsúszott alakok és prostituáltak világa elé.
Azóta Monterey a helyi vezetésnek köszönhetően megtisztult és virágzik, közkedvelt helye rangos jazz és kulináris fesztiváloknak. Nem csoda! A város egy egybefüggő illatorgia. Teljesen mindegy melyik utcát jártam, az illatok kavalkádja mellbe döfött és letaglózott. Legszívesebben mindet egy apró szelencébe zártam volna, melyeket borúsabb pillanataimban elővéve, maximális gyorsasággal nyerem vissza jókedvem.
A megszámlálhatatlan bájos kávézó és cukrászda egyikébe betérve találkoztam ezzel a mennyei, csokoládés és tökös édességgel.
Az édesen puha sült sütőtök, az erőteljesen kakaós étcsokoládé és a kettő nászát egyesítő krémsajt felejthetetlen egyvelege az, ami azonnal lángra lobbantotta azt a bizonyos szikrát. A cheesecake krémesen lágy textúrája képes bárkit úgy elvarázsolni, hogy ne csodálkozzon, ha elveszik térben és időben. Lévén az ott kóstolt édesség receptje titkos volt, így kikísérleteztem a sajátomat, mely már számtalan esetben bizonyította, érdemes újra és újra megsütni.
HOZZÁVALÓK A TÉSZTA KÉREGHEZ:
- 180 gramm kakaós keksz
- 2 ek. porcukor
- 65 gramm vaj
HOZZÁVALÓK A SÜTŐTÖKÖS-CSOKIS TÖLTELÉKHEZ:
- 500 gramm natúr krémsajt
- 220 gramm nádcukor
- 220 gramm sült sütőtök hús
- 3 darab L-es méretű tojás
- 3 ek. finomliszt
- 1 tk. fahéj
- 1 késhegynyi Cayenne bors (elhagyható)
- 1 nagy csipet só
- fél narancs reszelt héja
- két tábla/120 gramm magas kakaótartalmú csokoládé (+ennek olvasztásához 1 ek. vaj)
- Daraboljunk fel egy kisebb méretű sütőtököt, majd magas hőfokon süssük puhára a héjával együtt.
- Állítsuk a sütő hőfokát 180 °C-ra és készítsük elő 25-28 cm-es kivajazott sütőformánk.
- Daráljuk le a kakaós kekszet, majd adjuk hozzá a porcukrot és az olvasztott vajat. Keverjük össze a három hozzávalót és szigorúan kézzel – hiszen úgy a legjobb – nyomkodjuk bele a kekszes kéreg alapot az edénybe. Ügyesen, gyorsan, jusson mindenhova! Így! Ez mehet is a sütőbe kb. 13-15 percre hagyjuk bent, míg a kakaós keksz mélyebb barna színt nem kap. Ha ez megvan, vegyük ki és tegyük félre hűlni.
- Tegyük natúr krémsajtunk egy nagyobb, fém keverőedénybe, vagy konyhai robotgépünkbe. TIPP: Alacsonyabb fokozaton kezdjük keverni, de éppen csak addig, amíg homogén állagot nyer. Véletlenül se magas fokozaton végezzük ezt a műveletet, mert pár pillanat alatt elkezd csomósodni és vajjá válik.
Szépen, sorjában adjuk hozzá a cukrot, a sütőtökpürét, a tojásokat, lisztet, csipet sót, fahéjat, Cayenne borsot és reszelt narancshéjat. Keverjük össze a krémes masszát és tegyük félre pihenni a fináléig.
- Olvasszuk fel a csokoládét és a vajat vízgőz felett. Néha, lusta pillanataimban ezt a lépést a mikróval végeztetem, ügyelve, hogy egyenletesen egyesüljön a csoki és vaj az edényben.
- Most jön a trükk! Ha kész az olvasztott csokoládénk, merjünk bele 200-250 ml mennyiségben a krémsajtos masszából. Jól keverjük el és tegyük félre.
- Végre a sajttorta összeállítása jön! A kakaós tésztakéregre öntsük rá a sütőtökös, krémes tölteléket. Egyenletesen oszlassuk el, majd a csokoládés-tökös keveréket óvatosan, tetszőleges irányban és formában öntsük a masszára. Egy fogpiszkáló segítségével húzzunk a töltelékbe köröket, vonalakat, rombuszokat, paralelepipedonokat stb., hogy márványozott hatást érjünk el a tetején.
- Ugyancsak 180 °C-on süssük sajttortánk 35-40 percen keresztül, míg rezgős marad a töltelék. Ezután hűtsük le és egy éjszaka a hűtőszekrényben még tovább érleli a rendkívüli ízeket.
TIPP 1: a korszerű tárolástechnológiáknak köszönhetően, sütőtök szinte már egész évben elérhető. Ha mégsem lelnénk, használjuk a szupermarketekben kapható, kockázott, üveges kiszerelésű, főtt, natúr sütőtököt az édesség elkészítéséhez.
TIPP 2: a megmaradt sült sütőtök húsából készítsünk levest vagy céklával és magvakkal kínáljuk saláta mellé!
Váljék mindenki egészségére!
A sorozat további részei: