Átértékelés és megismerés. Ez jellemzi Vilisics Feri legújabb írását. Az előző cikkében kicsit árnyaltabb, de ugyanakkor valós képet festett Finnországról. Ma azonban megtudhatod, hogy miért szeret mégis annyira Helsinkiben élni. Például azért:"...mert a finn ember békén hagy. Nem kérdez (kellemetlen) kérdéseket, nem hoz kellemetlen helyzetbe. Nem politizál, nem ítélkezik."
1. Átértékeltem a lakótelepek világát
Lakótelepen lakom. Rang? Ugyan. Probléma? Dehogy!
Biztonságos, tiszta,"normális" és egy cseppet sem olcsó. A lakásokban szauna, a házban közös mosókonyha, sportszertározó, biciklitározó. A legközelebbi erdő és patak két percre van, a hobbikertünk tíz percre. Az ember mindig többre vágyik, de ez azért az a szint már, amivel a világon sokan kiegyeznének.
2. Átértékeltem a természetet és a természetjárást
Finnország földje jóformán kisbabakorban van, ami az emberi jelenlétet illeti. Pár száz éve, amikor Európa többi részén az emberi történelem már évezredek óta zajlott, a mai Finnország erdőségeinek zöme még áthatolhatatlan vadon volt, ezért az a kevés település is tengerparton vagy tavak és folyók partján helyezkedett.
A finn természet sok-sok változáson ment keresztül azóta, a"zöld arany" (gyk. a FA) kitermelésének köszönhetően, a táj és a természet mégis megdöbbentő hatású. Mivel az ország lapos, akár unalmasnak is gondolhatnánk, de komoly változatosságot láthat az, aki"közelebb hajol" hozzá. Ne sajnáljuk rá az időt!
3. Átértékeltem a dizájn jelentőségét.
A hétköznapok része. A finn dizájn egyeseknek túl egyszerű lehet, de azt nem lehet elvitatni, hogy bármiről is legyen szó, az tökéletesen szolgálja a funkciót, egyben nem tolakodó, könnyű használni és tetszetős. Ezt például nagyon könnyen megszoktam, és ebből a miliőből kilépve külföldön zavaróan hatnak a felesleges díszek, oda nem illő csicsák, következetlen megoldások.
4. Átértékeltem a nyugalom értelmét
Finnországban fellélegeztem, mert távol kerültem attól a közegtől, amely a politikán, állandó panaszon, az előítéleteken és pletykán hízik.
Finnországban fellélegeztem, mert a finn ember békén hagy. Nem kérdez (kellemetlen) kérdéseket, nem hoz kellemetlen helyzetbe. Nem politizál, nem ítélkezik. Csendes, udvarias. Nem kérdezi meg, hogy kire szavazol, nem kérdez a fizetésedről ás úgy általában sem beszél túl sokat. A munkádat nyugodtan végezheted, mert nem kell hétfőn beszámolni a hétvégédről, amikor a munkatárs puszta udvariasságból megkérdez. Nekem szükségem van erre a lebegésre, míg mást megőrjít ez.
5. Megismertem a kocka szépségeit
A finnek szeretik a praktikus dolgokat, különösen az építészetben. Hiszen mi lehetne praktikusabb idom egy kockánál? Még akkor is, ha az épp nem illeszkedik tökéletesen a kiszemelt gránitsziklára. Ebben az esetben a ház alakja lábaskocka.
6. Megismertem a finn művészet új arcát
7. Hiszen a finnek voltaképpen játékosak...
8. ... és ha vannak is tabuik, a homoszexualitás nem tartozik közéjük
9. Megtudtam, hogy a finn nyár létező dolog (csakhogy...)
Finnország nyáron a világ egyik legjobb helye, mondta egykor a magyar kollégám halálkomolyan, majd szorosabbra fogta télikabátját, mert a júniusi szél öt fokosra hűtötte a levegőt. A kolléga nem tévedett, mert ha egyszer tényleg véget ér a tél, akkor egy-másfél hónap gondtalan napfény és kék ég következik (az esti sötétség nem okoz nagy zavart, mert a nap szinte végig az égen marad). Érdemes kipróbálni!
10. Megismertem, hogy a kertészkedés városi dolog (is)
Helsinki zöldterületei nem csak gondosan nyírt parkok és lucfenyvesnek álcázott futópályák. A kertek mindenhol láthatóak, hasznosak és kifejezetten városi dolognak számítanak. A témáról bővebben itt!
11. ...csakúgy, mint a gombászás és bogyószedés is.
A finn városi vadon rengetege rengeteg vadon növő gyümölcsöt és gombát rejt. A városi erdők és gyepek, parkok és elővárosok édes szamócát fekete- és vörösáfonyát, tőzegáfonyát, madár- és törpeberkenyét érlelnek. A gombák közül a vargányafélék a leglátványosabbak, de ehető galambgombák, tőkegombák és a különösen népszerű tölcséres rókagomba (nem a sárga rókagomba!) is könnyen található.
12. Átértékeljük az évszakok jelentését.
A nyár rövid, az átmenet a nyár és a tél között (ún."ősz") pedig hosszú és hűvös, deal with it! Ha nem a belvárosban dolgozol és nem fekete garbós svédül beszélő Steve Jobs-utánzatokkal ebédelsz minden nap, akkor tök felesleges kiöltözni. Az outdoor ruházatot a városi lakosság is szívesen hordja, hiszen praktikus. Finn cégek termékeiről van szó, ezért a helyi plázában elég olcsón kapni jó cuccokat. A nők ruhája fél éven át inkább egy bélelt hálózsákra emlékeztet, amelyből a kilógó végtagokat házilag kötött burok véd. A finn férfiak gyászhuszárnak öltöznek, fekete feketével.
Kapcsolódó cikk: