Merthogy rács van mindenütt. A legtöbb házban szeparálva van az emelet. A nappali a konyhától. Rácsok az ablakokon, rács és pengekerítés, no meg áram a kerítés tetején lévő vezetékekben. Kutyák léte alap. Mindenki szenved a kéretlen betolakodóktól, a rablás és betörés teljesen mindennapos.
Furcsa, hogy mióta demokrácia van és eltörölték az apartheid rendszert, nagyobb a nyomor és az egekbe szökött a bűnözés. Dél-Afrika a kontinens leggazdagabb országa volt 1989 előtt. Ma már csak a hanyatlást szemlélhetjük. Mindenki meggazdagszik, csak a fekete lakosság jelentős része nem. A vidék ma is szinte kőkori állapotban van. Ott még rácsra sincs pénz.
Pretoriát az 1800-as évek közepén alapította Marthinus Pretorius. A mai lakosság valahol 700 ezer és 3 millió közötti, attól függően, hogyan értelmezik a város határát. Ennek egyszerű magyarázata van: ha jön a választás, akkor a környező fekete városok is Pretoriához tartoznak. A fehér lakosság száma 355 ezer, akik mind az országalapító búrok leszármazottjai.
Összehasonlításképpen: Pretoria területe 100 km²-rel nagyobb Budapestnél! Ez a hatalmas terület dimbes-dombos. Szép kertek, parkok és álomvillák vannak errefelé. Nekem nagyon furcsa volt, hogy sehol sem láttam járdákat, vagy csak alig pár méternyit. Itt nem sétálnak az utcán emberek. A többség autóval közlekedik, gyakorlatilag ismeretlen fogalom leugrani a közeli boltba egy kenyérért.
Automata kapukat látni, melyeket a gyakori áramkimaradás miatt generátor is működtethet. Nincsenek igazi műemlékek, néhány épület a kormányzati negyedben, néhány múlt századi homlokzat. Egy gyönyörű emlékmű a búr háborúkról a Monument, nagyon szép és szívszorító. Végezetül azt kell mondanom, hogy meg lehet szokni a látványt. Csupán kerülni kell a feltűnést, és be kell tartani a játékszabályokat.
Pretoria és az egész ország meseszép, telis-teli rengeteg természeti csodával, isteni éghajlattal. Egy hideg és egy meleg óceánnal, és azok minden gyönyörűségével. Kevés turistát láttam, talán a rossz statisztikák elijesztik őket....pedig meg lehet úszni.
Mivel Dél-Afrika a világ egyik legveszélyesebb országa, ezért nem csoda, ha az egyik legsűrűbben lakott városában a helyiek semmit nem bíznak a véletlenre. Legkevésbé a saját biztonságukat. Amikor legutóbb a városban jártam, én is meggyőződhettem erről. Ami az én szememnek normális, az a védelem, ami ezen a környéken a hétköznapok része, a túlélés záloga.
Rács ide vagy oda, semmi rossz tapasztalatom sincs. Azért most elvégzek egy önvédelmi tanfolyamot, hátha szükség lesz rá egyszer.
"Tavaly április és idén március között 17 805 gyilkosság történt a Dél-afrikai Köztársaságban, ami napi 49 emberölést jelent. Az afrikai nemzet hatóságai képtelenek megbirkózni a sok erőszakkal."
"Dél-Afrikában, a hivatalos statisztikák szerint, évente kb. 50 000 embert gyilkolnak meg, de a valós adat - a kormány statisztikai manipulációja miatt - ennek kétszerese lehet."
"Az ANC, a Dél-Afrikai Kommunista Párt, és más hasonló szervezetek rendezvényein (Nelson Mandela, valamint a jelenlegi vezetők részvételével) gyakran eléneklik az „Öljétek meg a búrokat!” kezdetű „mozgalmi dalt”."
"A gyilkosságoknak leginkább kitett csoport a világon, bőrszíntől függetlenül, a dél-afrikai farmerek, akiket gyakran több órás kínzások után mészárolnak le. "
Szabó Ági
Dél-afrikai Köztársaság
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is!
Külföldön élsz vagy szeretsz utazni és van egy jó sztorid? Legyél a szerzőnk!