Nem sokban különbözik a csomagolás egy észak-amerikai út előtt az európaihoz képest, de van pár dolog, amire nem árt, ha odafigyelünk. Íme egy rövid lista arról, amit kezdő óceánátrepülőknek érdemes végigolvasni.
Az indulás napja előtti teendők:
Repjegy vásárlás és szállásfoglalás
A különböző dokumentumok kinyomtatása. A szállásról is jól jön a papír, ha a határőr megkérdezi, hogy minek jöttél, ahelyett, hogy elkezdenél valamit hunglishül dadogni, máris fel tudod mutatni az igazolást a szállásról.
Az USA-ba utazóknak az ESTA intézése (nem vízum, annak egy könnyített online változata) szükséges, akik pedig Kanadát célozzák meg, ők itt tájékozódhatnak.
Útlevél. Erről részletesen itt olvashatsz.
Ami nélkül az ember általában nem megy el nyaralni, az az utasbiztosítás. Nagyon-nagyon sokba kerül, de jó, ha van. Például, ha elkeverik a bőröndöt, akkor kapsz kértérítést.
Pénzváltás: nem kell sokat váltani, de fontos a készpénz. Ezt a véleményemet akkor is fenntartom, ha én személy szerint fél évig csak bankártyát használtam. Ez egy 5 perces dolog Magyarországon egy váltóban, viszont nagyon kínos az, ha mégis szükséged lenne rá, de nincs.
Ebből jön máris a következő pont:
Amikor először Kanadában voltam, az egyik magyar bank által kibocsátott Visa Electron bankkártyám, volt ahol működött, volt ahol viszont nem. Most hiába is javasolnám, hogy kérdezd meg a bankban, úgyis azt fogják mondani, hogy persze, működik – nekem is ezt mondták. Tehát kell az a kis váltott pénz.
Aki vezetni szeretne, annak az okmányirodában/kormányablakban nemzetközi jogsit kell intéznie. Nem drága dolog, de a Budapesti Központi Okmányirodába kell hozzá időpontot kérni, máshol nem tudom, hogy szükséges-e. Kis füzet, nem egy szép darab. Ezzel 3 évig lehet egyhuzamban vezetni olyan országokban, ahol nem fogadják el a magyar jogsit csak úgy simán.
Az utazás hosszú, még akkor is, ha a keleti part a cél és Budapest volt a kiindulópont. Ha egy Nyíregyháza-Vancouver távot veszünk: nem egy jó buli. Szóval, olyan ruhát érdemes felvenni, ami kényelmes, nem gyűrődős, nem lóg ki belőle a fél valamink miközben alszunk. Van a reptéren egy csomó csaj, akik 10 centis magassarkú cipőben, besütött hajjal, full sminkben lebegnek a biztonsági ellenőrzés felé. Ők nem az óceánt készülnek átlépni, hanem: vagy mazochisták, vagy oroszok. A smink sem igazán egy jó ötlet, mivel több, mint 24 órán át nem fogja tudni lemosni az ember, és abban is fog aludni. Úgysem lesz kedve senkinek egyből várost nézni, a cél a zuhanyzó, a fogmosás és az ágy.
Az, hogy nekem az a mániám, hogy ne tegyünk folyékonyat a kézitáskába egyébként indokolatlan, annyi, hogy így gyorsabb az ellenőrzés.
Ami fontos a kézitáskában:
- Tárca
- Pénz
- Iratok (jogsi, útlevél, beszállókártya)
- A célállomás térképe, tömegközlekedési térkép, a szállásról: cím, foglalás, térkép. Aki nem beszél angolul és/vagy németül írja össze, amik kellhetnek, nem ciki, ha az tényleg kell, a reptéri dolgozó hálás lesz, hogy érti a problémát és tud segíteni.
- 1-2 napnyi váltás ruha. Igen, ezt telejsen komolyan mondom. Nőknél két póló és két fehérnemű nem egy nagy hely, ugyanez férfiverzióban sem. Nem kívánom senkinek, hogy elhagyják a bőröndjét, de megeshet, és egy 20-30 órás utazás után, hiába van a biztosítás és költőpénz, ha nincs az embernek egy váltás alsóneműje.
- Fésű
- Nyakpárna, amiből a felfújhatósat ajánlom, mert az előtte és utána nem foglal helyet.
- Zokni, ha valakinek muszáj szandálban utaznia, mert csak, őt egy pár zokni a felfázástól mentheti meg. Nem azt állítom, hogy baromi hideg van a repülőn, csak annyi, hogy a mosdón kívül nem mászkál az ember semennyit 5-10 órán keresztül. Amúgy pedig tényleg hideg van. Szerintem az ideális egy pár zokni, (cipőt leveszem) hosszú nadrág (nem superslim), póló és pulcsi. A pulcsi is egy olyan kényelmi dolog, ha már alszom, legyen mibe bújni. Takarót adnak, de az nem melegít.
- Fülhallgató, amit adnak a repcsin is, de az vagy jó, vagy nem.
- Toll. Adnak majd a repcsin egy papírt, amit ki kell tölteni a vámmal kapcsolatban. Érdemes őszintének lenni.
Ami ne legyen a kézitáskában:
- Kisolló
- Fém körömreszelő
- 100 ml-nél nagyobb bármilyen folyadék. Nem fogja érdekelni a ferihegyi ellenőrzőt, hogy abban a 125 ml-es fogkrémben már csak a fele van, ki fogja dobni. (jó nem mindig, de minek szivassuk magunkat)
- Fegyverrel és nagykéssel gondolom senkinek nem szottyant kedve utazni. A nagykések a bőröndben egyébként nem para, mi négyet hoztunk.
Amiket jó, ha hozol:
- Konnektor átalakító. A legtöbb szállodában elfeledkeznek róla, vagy már ellopták a kedves európaiak (ezt egy szállodában mondták). Bosszantó, ha nem tudsz férfiként megborotválkozni... Illetve, ha a laptopodat nem tudod feltölteni. Párszáz forintért beszerezhető.
- Fürdőruha. Lehet, hogy jól jön. Egy csomó szállodának van medencéje.
- Papucs
- A kedves ismerősöknek, rokonoknak: egy kis paprika, pálinka, Milka csoki, halászlékocka.
- Dohányzóknak: 10 doboz cigi. 12 CAD azaz 2800 forint egy doboz cigi.
- Papírzsepi. Itt van dobozos, de 10-es ritkán és az is gagyi.
Amiket ne hozz!:
- Húst, hústerméket, bármit, amiben hús van.
- Magvakat. (Például: napraforgót és vetőmagot)
- Gyümölcsöt
- Fa anyagot. Szobrot, képet keretezve, vagy bármit, ami fából van.
- Olyan elektromos cuccot (hajvasaló, borotva), ami csak 220-230 volton működik. Itt nem fog.
- Sok ruhát. Felesleges. Itt olcsóbb, és egy csomó olyan márka van, ami Magyarországon vagy nincs, vagy csillagászati áron van. Hozz sok alsóneműt és annyi. A méretátváltást célszerű lecsekkolni.
- Sminkcuccot. Kanadában egy csomó lány csak a szemöldökét erősíti meg, egy kis szempillaspirál, rúzs és alapozó. Tehát kevesebb sminkben is pont jó vagy addig, amíg be nem tévedsz egy Sephorába, és fel nem vásárolod a fél boltot.
- Az USA-ba Kinder tojást, ott nincs, és tilos is, mert az apró részektől megfulladhat a gyerek.
Biztosan van, ami kimaradt, ha tudsz ilyet írd meg kommentben! Köszi!
Kapcsolódó cikk: