Londoni bennfentes - Városnézés a kötelezőkön túl

Londoni bennfentes - Városnézés a kötelezőkön túl
Londoni bennfentes - Városnézés a kötelezőkön túl

Londonban ha valamit nagyon jól lehet csinálni, az a turistáskodás. Három éve élek itt, de még mindig úgy érzem, nem láttam semmit, még mindig annyi minden felfedezni való vár, hogy soha az életben nem fogom azt mondani: I am a Londoner. Még mindig turista vagyok, szerintem örökre az is maradok. Ami azért jó is, mert így nem felejtem el a többi sorstársamat, akik hasonlóan éreznek, vagy tényleg csak átutazóba érkeznek ide. Nekik (is) szól az alábbi összeállítás az alternatív látnivalókról. Persze a Buckingham-palota, Hyde Park, Big Ben, és a Tower Bridge is mind nagyon fontosak, de van Londonnak egy másik arca is. Tulajdonképpen még annál is több,  de egyelőre maradjunk a kezdő turista szinten. Majd később jönnek tőlem az underground fetish bulikat és a jamaikai twerk versenyeket bemutató cikkek. (Csak vicceltem.) (Barbadosi.)

Maltby Street Market 

Maltby Street MarketMaltby Street Market(Fotó: Flickr/KotomiCreations)

A kicsit elhanyagolt Bermondsey-ben, közel a Tower Bridge-hez, a vasúti híd alatt található a Ropewalk. Pár éve nyílt, amikor még javában tombolt a hipszterláz. Ma már kevesebb a hipszter, és a turista is, így nyugodtan elvegyülhetünk és igazi londoniként kóstolhatunk mindenféle furcsa és finom ételeket ezen a piacon. A Maltby Street Market ugyan csak egy kis utca, de annál több mindent találhatunk  itt:  beef jerkey, süti jégkrém, gin bloody mary, sós karamellás brownie, német kolbászos hot dog, brazil sülthúsok, osztriga pezsgővel és mindezt egy helyen. Személyes kedvencem a Little Bird Gin, aminek különös ismertetőjele  Miss Ginger, a pin up girl különös ismertetőjele. Híres a saját készítésű ginjéről, amiből fantasztikus koktélokat készítenek. Életem legjobb Bloody Maryjét ittam itt, igazi reszelt tormával és zellerrel, de a pink grapefruitos gin gyönyörű kristálypohárban is ugyanolyan jó. Ha éppen nincs szabad ülőhely - ami azért gyakran előfordul itt - , akár elvitelre is kérhetjük az italokat, cuki, csíkos pohárban, csíkos szívószállal.

A Maltby Street Marketre délelőtt érdemes elindulni, szombaton 9-16-ig, vasárnap 11-16-ig tart nyitva.


Bermondsey Beer Mile

A Fourpure Brewing sörei Bermondsey-benA Fourpure Brewing sörei Bermondsey-ben(Fotó: Flickr/Bernt Rostad)

Aki a kézműves, helyben készült söröket szereti, annak ez a legjobb túra. Bermondsey-ben rengeteg kis sörfőzde található: van, ahol csak vásárolni lehet, de a legtöbb helyen akár be is ülhetünk iszogatni. Utóbbi esetben érdemes fél pintet kérni, és így minél több sört megkóstolni. Kivétel nélkül mindenhol nagyon lelkesek a pultosok, legtöbbször ők maguk egyben a sörkészítők is. Nagyon szívesen elmagyarázzák, melyik milyen sör, miből és hogyan készül, mik a jellegzetességeik, ezért aztán kérdezzünk tőlük nyugodtan. Ezen a honlapon részletes információkat találhattok a sörfőzdékről (hol helyezkednek el, mi a nyitvatartási idő, milyen söröket árulnak stb.). Ezzel már bátran el lehet indulni egy napos szombat délelőttön, és délutánig végigjárni mindegyiket. Van, amelyik 13 órakor zár, van, amelyik 14-kor, de van 16-ig, sőt, akár 18-ig nyitva tartó is. Nem kell más, csak egy térkép és lista a kiválasztott helyekről, és mehet is a sörkóstolás.


Prince Charles Cinema

Prince Charles CinemaPrince Charles Cinema(Fotó: Flickr/Magnus D)

A Leicester Square közepén található a hagyományosnak egyáltalán nem mondható, Károly hercegről (Prince Charles) elnevezett mozi. Nem az aktuális mozisikerekre szakosodtak, hanem a filmklasszikusokra, és a tematikus estekre. Az aktuális mozisikerekből sem a blockbustereket láthatjuk itt. Megnézhetjük filmvásznon azt, amit eddig csak DVD-n láttunk. A 2001: Űrodüsszeia ugyanúgy műsoron van, mint a régi James Bond-filmek, a Drágán add az életed vagy a Keresztapa, az Arábiai Lawrence, a Berlin felett az ég, a Spinédzserek, vagy a Meglógtam a Ferrarival. Készüljünk fel: ha péntek vagy szombat este érkezünk egy kultfilmre, mint mondjuk a Breakfast Club vagy a Kill Bill, akkor nagy eséllyel találkozunk filmes jelmezbe öltözött nézőkkel is.

Ahogy említettem, tematikus esteket is szerveznek a Prince Charles moziba, pl. Tarantino-maraton, David Lynch-maraton, Gyűrük ura-trilógia, Keresztapa-trilógia, Drágán add az életed-filmek vagy például karácsonykor az Igazából szerelem, amikor a jegy mellé forralt bor és karácsonyi süti is jár. (Na jó, bevallhatom, hogy a kedvenc tematikus estem a Magic Mike és a Magic Mike XXL volt).

Ami nélkül viszont nem szabad elhagyni Londont, az a sing along. A filmvásznon megy a zenés film, a nézők pedig énekelnek és táncolnak a szereplőkkel együtt. A műsor elején a műsorvezető (a Grease előtt például egy transzvesztita volt, imádtam) elmondja a szabályokat, hogy a csomaggal, amit kapunk a film előtt, mit kell csinálni. Például a Dirty dancinghez járt egy lufi, és a híres “Egy dinnyét cipeltem” mondatnál el kellett dobni, vagy a Grease-nél az autóverseny kezdetekor a kis kockás zászlónkat kellett lengetni. Mondanom sem kell, ez inkább csajos program, de azért mindig akad egy-két fiút is a nézők között. Kedvencem az az apuka volt, aki a két tizenhat éves lányát kísérte el egy sing along előadásra. Már jó előre sajnáltuk őt, majd teljes megdöbbenéssel néztük, ahogy óbégat a Grease Lightening-ra, és tapsol a hand shake-re. Vicces volt, de ez London!

A programokat megtaláljátok a honlapon, sing alongnál  mindig lehet számítani a Moulin Rouge-ra, Dirty Dancingre, Grease-re, A muzsika hangjára, Frozenre (van külön gyerekeknek, és csak felnőtteknek is) és a Rocky Horror Picture Show-ra is.


Kilátók

Reggeli és kilátás a Duck & Waffle étterembőlReggeli és kilátás a Duck & Waffle étteremből(Fotó: Flick/pietrolambert)

London lélegzetelállító látvány a magasból is. Aki nem szeretne sok (nagyon sok) pénzt költeni a London Eye-ra vagy a The Shard kilátójára, az keresse fel a Sky Gardent - ami nevének megfelelően tényleg egy kert - a Walkie-Talkie torony 35. emeletén. Fontos, hogy az indulás előtt mindenképpen jelentkezzünk be a honlapjukon, különben könnyen megeshet, hogy felesleges lesz a séta. Az ingyenes látogatói jeggyel egy óráig 360 fokban nézhetünk körül, de beülhetünk a bárba is egy méregdrága koktélt inni, ami azért nem olyan rossz, ha belegondolunk, hogy a 35. emeletről nézzük végig a naplementét élő egyenes adásban. (Persze Angliáról beszélünk, így lehetőleg ne egy esős napon menjünk.)

London legmagasabban fekvő étterme a Duck & Waffle, mely a Heron-torony 40. emeletén található.Természetesen nagyon drága, és elég nehezen lehet asztalt foglalni. Cserébe 24 órán keresztül tart nyitva, és reggelizni, napfelkeltét nézni simán be lehet ugrani akár foglalás nélkül is, és akkor még nem is költöttük el egy havi fizetésünket egy étkezésre. Ilyenkor nem is zsúfolt a hely, könnyen kifoghatunk egy ablak melletti asztalt is. 



Városnéző túrák

Metrómegálló a Baker Streetnél, Sherlock Holmes lakásánálMetrómegálló a Baker Streetnél, Sherlock Holmes lakásánál(Fotó: Flickr/Curtis Cronn)

Most hagyjuk a hagyományos városnéző túrákat, azt ugyanis egy 29-es busszal és egy turistakönyvvel és/vagy internettel el lehet intézni fél nap alatt. Aki jobban meg szeretné ismerni London második-harmadik vonalas arcát, futólépésben sorakozzon fel az alternatív városnéző turistautakra szakosodott irodák bejáratánál. Bár talán ennél még egyszerűbb, ha online jelentkezünk be ezekre a túrákra. 

Aki nem rendelkezik Londonban élő ismerőssel, viszont hallotta, hogy a pub látogatás az egyik legnépszerűbb sport errefelé, annak a legjobb választás a pubtúra. Nem kell egy véletlenszerűen kiválasztott pubba beülni a belvárosban, ami tele lesz turistákkal, vagy túlárazott, vagy ne adj Isten egy rosszabb Wetherspoon. Utóbbi az egyik legolcsóbb pub hálózat, többnyire ehetetlen ételekkel, ihatatlan sörrel, olcsó alkohollal és kétes eredetű közönséggel. 

Aki az éppen még ki nem halt hipszter kultúra rajongója, bátran látogasson el Shoreditch, Hoxton, vagy Dalston környékére. Itt is találhatunk városnéző túrákat a híres kelet-londoni graffitikről, az éjszakai életről,vagy részt vehetünk városi bicikli túrán, művészeti galériák látogatásán, vagy akár egy nagyon érdekes street art workshopon, ahol némi útmutatást követően legálisan lehet graffitizni.

A kevésbé alternatív kultúra megszállottjai találhatnak számtalan egyéb érdekes túrát: kísértetjárta házak, Hasfelmetsző Jack vagy rengeteg a filmes utakra szakosodott iroda is.  Aki kíváncsi, hogy hol lakott Bridget Jones vagy az Igazából szerelemben hol szomorkodott a táblás fiú, annak a romantikus filmek túrát ajánlom, de választhatunk sok más filmes út közül is (pl.: Harry Potter, James Bond, Da Vinci-kód, James Bond, Scherlock Holmes, Call the Midwife). Londonon kívülre is indulnak ilyen túrák, melyeknek keretében többek között a Downton Abbey vagy a Game of Thrones forgatási helyszíneire látogathatunk el.

Természetesen utánajárhatunk sok minden másnak is, nem csak a filmeknek. Akit az építészet érdekel, az is találhat sétáló túrákat a Bloomsbury környékéről, a Trafalgar Square földalatti alagútjairól vagy a City modern építészetéről.

Akiknek pedig még mindig nem volt elég, azoknak ezeket az oldalakat ajánlom:

Balog Bea

London, Anglia

A sorozat további részei:

Bennfentes - Összes

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is!

Külföldön élsz vagy szeretsz utazni és van egy jó sztorid? Legyél a szerzőnk!

Tetszett? Oszd meg!