Minden nemzetnek megvan a maga vasárnapi ebéd szentháromsága. Magyarországon ez a klasszikus húsleves-rántott hús-csemege uborka, és nekünk izgalmasnak tűnik egy spanyol tapas, egy finn lazacleves vagy éppen egy olasz farfalle. Ők pedig valószínűleg a sajátjaikat unják, és kóstolnának szívesen egy jóféle magyar gulyáslevest. Nézzünk akkor 7+1 fogást a világból, amik arra várnak, hogy Magyarországon is megunják - vagy legalább kipróbálják - őket.
Borsos Betti: Monterey-i csokoládés-sütőtökös sajtkrémtorta
El kell árulnom egy titkot! Imádom a sütőtököt. Meg mindenféle tököt. Ami Gombóc Artúrnak a csokoládé, az nekem a tök.
Igen, ez van, nem lehet mit tenni. Minden, ami süthető, főzhető vagy faragható, legyen kanadai, hokkaido, vagy nagydobosi, azt nekem teremtették. Imádom, ha narancs vagy zöldes, esetleg szürke, imádom, ha zömök, ha nyurga, ha vastag, ha görbe. Imádom, ha rövid kocsányú, vagy ha indátlan, ha édes, ha pikáns, ha parázs, ha eláll, ha most kell, ha saláta, ha chutney, ha ivólé! Mindet imádom! Ezek után pedig képzeljük el, ha ehhez a fantasztikus, narancssárga húsú költeményhez csokoládé is társul! Na, az a totális katarzis, amit a kaliforniai Monterey-ben ismerhettem meg.
Monterey a helyi vezetésnek köszönhetően megtisztult és virágzik, közkedvelt helye rangos jazz és kulináris fesztiváloknak. Nem csoda! A város egy egybefüggő illatorgia. Teljesen mindegy melyik utcát jártam, az illatok kavalkádja mellbe döfött és letaglózott. Legszívesebben mindet egy apró szelencébe zártam volna, melyeket borúsabb pillanataimban elővéve, maximális gyorsasággal nyerem vissza jókedvem.
A megszámlálhatatlan bájos kávézó és cukrászda egyikébe betérve találkoztam ezzel a mennyei, csokoládés és tökös édességgel.
Az édesen puha sült sütőtök, az erőteljesen kakaós étcsokoládé és a kettő nászát egyesítő krémsajt felejthetetlen egyvelege az, ami azonnal lángra lobbantotta azt a bizonyos szikrát. A cheesecake krémesen lágy textúrája képes bárkit úgy elvarázsolni, hogy ne csodálkozzon, ha elveszik térben és időben. Lévén az ott kóstolt édesség receptje titkos volt, így kikísérleteztem a sajátomat, mely már számtalan esetben bizonyította, érdemes újra és újra megsütni.
Kattints ide a teljes cikkért!
Vilisics Feri: Egy költözés, az anyós és a finn lazacleves
Kalakeitto, azaz halleves. A finn név arra utal, hogy a levesben hal van, szemben a halászlével, amely minden bizonnyal halászt tartalmaz.
Nem ismerek embert, lett légyen az finnyás olasz"foodie", a piros magyar ételeket istenítő magyar turista, hatéves óvodás vagy kérges tenyerű munkásember, aki ne szeretné ezt az ételt. Noha a finnek leginkább lazacból főzik (innen a másik neve"lohikeitto", azaz lazacleves), bármilyen jobb halból könnyen megfőzhető ételről van szó.
A finn lazacleves voltaképp egy pofonegyszerű étel, de a krumpli - lazac aránya erősen függ attól, hogy a készítő szándéka elsősorban haszon – avagy örömszerzés volt-e? Télen-nyáron fogyasztják.
Kattints ide a teljes cikkért!
Zsák Kata: Az olasz tészta
Íme a tésztafőzés helyesen: fogjunk egy lábast, és a tészta mennyiségétől függően megtöltjük vízzel. Ezt felforraljuk, és amikor forr – de csakis akkor – teszünk bele egy marék nagy szemű sót. Mióta itt élek 2 féle só van a konyhában: egy a főzéshez és egy A tésztához. Ezután kimérjük a tésztát: 80 gramm/fő! Ezt mérleggel szokás, és pontosan csak annyi tésztát főzünk ki, amennyit megeszünk. Nem főzzük ki az egész zacskót, hogy majd később jó lesz még, hiszen a tészta csak frissen jó. A spagettit összefogjuk, megtekerjük és a lábasba tesszük, így szépen szétterülve kerül bele.
Laslavic Tímea: Thaiföld, a mosolyok országa - 5. rész: Az ételek
Én nem vagyok annyira nagy rajongója az ázsiai konyhának, a párom annál inkább, de egy jó pár dolgot természetesen én is kipróbáltam. És mindig nagy élmény volt a tengerparton enni, így ezt jó sokszor megismételtük!
Ha érdeklődőek vagyunk, a thai konyhával akár mélyebben is meg lehet ismerkedni Thaiföldön: szerveznek főzőtanfolyamokat is a turistáknak, egy és öt nap közötti időtartammal. Ilyet Koh Chang szigetén is kínáltak. Mi beértük a helyi konyhának a kóstolgatásával. Ettünk jobb és drágább étteremben is és kipróbáltunk kifőzdeszerű helyeket is. Ez utóbbiak első látásra elég igénytelennek tűntek, de az egyiket jobban is szemügyre vettük és végül belevágtunk. Többször is ettünk aztán egy ilyen konyhán, mert nagyon finom volt az étel és az árak a töredékei voltak például a mi szálláshelyünk étlapjának. Azért ilyenkor mindig megittunk egy pofa tömény italt a vacsorák után, biztos, ami biztos alapon. A tányérok díszítése ugyanolyan szép volt ezeken a helyeken is, mint bármelyik flancosabb helyen – ez azért meglepett!
Vannak ezen kívül a kimondottan utcai árusok, ahol csak megveszed a harapnivalót, és állva eszel vagy mész is tovább, mert nincs ülőhely. Ezeken a helyeken már tényleg nagyon olcsón meg lehet úszni a kajálást, de nem ajánlom mindenkinek, az érzékenyebb gyomrúaknak biztosan nem. És főleg nem egy kis utólagos “fertőtlenítés” nélkül: mi mindig osztrák Stroh rummal (80 fokos) biztosítunk be ilyenkor.
Kattints ide a teljes cikkért!
Farkasová Gabriela: Hogyan lehet túlélni a spanyol étkezéseket?
Reggeli: csak reggel 8 után. Ahogy azt az előző cikkemben is írtam, a spanyol gasztronómiát nem lehet általánosítani. Északon az alap reggeli biztosan tartalmaz kávét, frissen facsart narancslevet és édes péksüteményt. Délen a narancsléhez és a kávéhoz pirított bagettet, olívaolajat és friss paradicsomból készített pürét szolgálnak fel (esetleg lekvárt). Ezeken kívül a szállodák svédasztalos kínálatában található sonka (jamón serrano) és chorizo, sajtok, spanyol omlett és müzlik.
Tízórai: szigorúan 11 óra után. Erre a mini-étkezésre biztosan szükséged lesz, főleg ha csak könnyű reggelit ettél, vagy tudod, hogy későn fogsz ebédelni. A spanyolok általában valamilyen sós szendvicset fogyasztanak"második reggeliként".
Aperitív: 13.30 körül. Hétvégenként a családok és a barátok még az ebédidő előtt találkoznak egy közös italozásra, ami gyakran az ebéddel végződik. Ebben az időszakban olyan italokat fogyaszthatsz, mint a martini, helyi vermutok, szőlőlé, fehér bor és sör. Mindehhez tintahalat, garnélarákot és hamisítatlan spanyol sonkát tálalnak fel.
Ebéd: 14.00 és 15.00 között. Az ebéd mindig három fogásból áll. A nyári előételek között salátákat, gazpachót vagy valamilyen más, zöldségekből készített előételt fogsz találni. A hűvösebb hónapokban fehér babból, csicseriborsóból vagy lencséből készült leveseket tálalnak. A második fogás mindig fehérjében gazdag: biztos, hogy tartalmazni fog valamilyen húst vagy halat. A desszert gyakran friss gyümölcs, de az édesszájúak is biztos megtalálják a kedvükre valót a krémek, sajttortát és tejberizsek között (és akkor a helyi ételkülönlegességekről ne is beszéljünk). Ebéd után jár a kávé, de ne lepődj meg, ha "chupito"-val kínálnak. Ez általában helyi gyógynövényekből készített likőr.
Uzsonna: 17:30 után. Nagyon fontos azok számára, akik lekésték a háromfogásos ebédet. Nyáron ez lehet egy fagylalt, télen pedig édes péksütemény vagy churros forró csokival.
Italok és tapas: 20.30 után. A vacsora előtti találkozás, ami gyakran sokáig tart és néha még a vacsorát is felváltja. Vigyázz, mert két-három tál tapas után nem leszel képes mást enni! Emellett nincs más dolgod, mint élvezni az estét, a vörös és fehér borokat. De ne feledd, hogy teljesen normális, ha egyik bárból a másikba vándoroltok!
Vacsora: 21.30. Attól függően, mit ettél előtte, a vacsora is állhat három fogásból. Amennyiben étteremben fogyasztjátok el, és nem vagy nagyon éhes, rendelj nyugodtan fél adagot. Ha azonban valamilyen okból kifolyólag dél óta nem ettél, kérj ki egy egész adagot.
Copas: 23.00 után. Nagyjából ebben az időben a spanyolok félreteszik a bort és a sört, és átváltanak az erősebb italokra (gin-tonic, mojito, rum). Ez azt jelenti, hogy átmennek egy másik bárba (vagy egy szabadtéri bárba), ahol aztán hajnalig beszélgetnek. Egy jó tanács: általában nem spórolnak az adagokkal.
Kattints ide a teljes cikkért!
Kaskötő Andi: Gyomrában él a nemzet, avagy mit esznek a kanadaiak?
Nagy általánosságban: poutine-t, szalonnát és juharszirupot; de arra is láttam már példát, hogy mindezt együtt (mint a cabane à sucre-ön 'cukorkunyhó', amit kb. úgy kell elképzelni, mint a mi szüretünket követő haccacárét, csak itt a juharszirupot ünnepeljük, melynek következtében irdatlan zabálást foganatosítunk és juharszirupot eszünk juharsziruppal - cukorbetegek erősen kerüljék eme mulatságot!). Az említett nedű 80%-át Kanada exportálja, világviszonylatban.
Kanada a bevándorlók országa, tehát olyan étel, ami itt nincs, az nem is létezik. Magyarnak a lángos, favágóknak a poutine, mely Kanada talán leghíresebb nemzeti étele.
Mivel Montreál a székhelyem, engedjétek meg, hogy a helyi ételek királyáról emlékezzek meg, ami nem más, mint a az előbb már említett poutine (ejtsd: putin, ha nagyon autentikus kvebeki akarsz lenni, akkor pediglen: pucin.) Nem keverendő össze az orosz elnök nevével! (Akit villával sem piszkálnék meg, de ez most nem tartozik ide; haladjunk tovább kérem, a recept irányába.)
Az étel rövid története: a kanadai Quebec tartományból származik az '50-es évek második feléből. Igen gyorsan elterjedt az egész országban és most is itt illatozik egy az asztalomon.
Kattints ide a teljes cikkért!
Szabó Vivien: Bevezetés a svéd gasztronómia rejtelmeibe 1.: Mit együnk Svédországban?
Lássunk egy listát arról, mit érdemes mindenképpen megkóstolnotok, ha Svédországban jártok! A magyar szájnak talán a legjobban eső ételeket gyűjtöttem össze, az inkább érdekeseket egy külön posztot érdemelnek meg.
- Kladdkaka: minden hazai látogatóm imádta az amerikai brownie-hoz nagyon hasonló kakaós süteménycsodát. Kissé piskótaszerű, mégsem száraz, szinte olvad a szájban. A svédek szerint tejszínnel és eperrel az igazi.
- Tengeri herkentyűk minden mennyiségben: a svédek a lazacot citrommártással eszik és nagyon kedvelik a rákos szendvicset. Egész szendvics-tortákat gyártanak. Nemzeti eledelük a ”sill” nevű, sprotnihoz hasonló dobozos hal, amit rendkívül sokféle ízesítéssel esznek. Az én kedvencem a kissé érdekes, fahéjas-narancsos ízvilág.
- Kötbullar/Húsgolyó: Állítólag az IKEA világviszonylatban több bevételre tesz szert húsgolyóból, mint bútoreladásból. Kétségtelen, hogy még húsvétkor is ez kerül az asztalra. Bogyós gyümölcslekvárral és apró burgonyával az igazi.
- Kanelbullar/fahéjas csiga: Egyszerűen hangzik, de biztos vagyok benne, hogy ennyire finom fahéjas csigát sehol máshol nem lehet találni. A titok talán a cukortartalomban rejlik. A svéd reggeli és vendéglátás elengedhetetlen kelléke.
- Bogyós gyümölcsökből készült lekvárok, italok: a nyári erdei ”szüret” eredménye a gyereket és a szülőt egyaránt megörvendezteti. A legfinomabb a vörösáfonyából (lingon)készült változat, de fent, északon nő egy málnához hasonló, narancssárgás színű gyümölcs, úgynevezett ”hjorton”, ami rendkívül drága és különleges.
Kattints ide a teljes cikkért!
AMERIKAI PETI (S01E05) - MEKI TESZT
Amerikai Big Mac menü vs. magyar Big Mac menü.
A videó képminősége a Big Mac menühöz igazodott.